SIMP – co to jest ?

SIMP to system identyfikacji masowych płatności. Często wykorzystywany przez firmy usługowe, np. telekomunikacyjne. Po podpisaniu umowy z klientem w systemie ERP dostawcy usług jest generowany indywidualny numer rachunku powiązany z kartoteką kontrahenta dzięki czemu wpływy na subrachunek bankowy są identyfikowane właśnie po tym numerze. Czy SIMP ma sens w świecie elektronicznych bramek płatności ? zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu.

Czy warto ?

Wiele osób na pewno uważa, że bramka płatności jest czymś co ewolucyjnie wyparło przelewy tradycyjne. W prowadzonych projektach obserwuję, że przelewy z konta bankowego są nadal popularne wśród kupujących (udział w formach płatności oferowanych przez sklepy między 20 a 30%).

Jeśli w swoim e-commerce udostępniasz opcję przelewu tradycyjnego bez SIMP przy odpowiedniej skali biznesu angażujesz codziennie 2 osoby do obsługi procesu i spowalniasz wydania towaru. Twój zespół musi odbierać e-mail od księgowości z danego dnia (najczęściej 3x dziennie bo tyle mamy sesji przychodzących z banku) a potem „parować” wpłaty do zamówień po to aby zlecić je do realizacji.

W czasach gdzie czas dostawy jest coraz bardziej istotny i walczymy o każdą godzinę graniczną okna logistycznego na ręcznej obsłudze procesu tracisz nie mniej niż godzinę angażując 2 osoby z zespołu.

Czego nie da Ci bramka płatności a zrobisz to z SIMP ?

Bramki płatności stają się coraz bardziej rozbudowane. Oferują płatności odroczone dla klienta końcowego z natychmiastowym transferem środków na rachunek bankowy właściciela e-commmerce-u, blik czy ApplePay wyciągnięty na listę płatności na frontend w koszyku. Dają także możliwość szybkiego zwrotu na kartę lub konto bankowe. Automatyzację zwrotu środków np. z Allegro wykonasz akcją automatyczną w Baselinker.Czy rzeczywiście każdy proces płatniczy obsłuży Twój operator szybkich płatności online ?
Sprawdziłem dokumentację API jednego z operatora bramek i trafiłem na metodę, która umożliwiała zwrot natomiast w argumentach jednej z funkcji nie można było podać numeru konta klienta (jeśli go znasz). Zatem zwroty działają tylko wtedy gdy jest to płatność “odwrócona” (klient zapłacił przez bramkę). 

Korzystając z SIMP jesteśmy w stanie zapisać w systemie ERP na kartotece kontrahenta numer rachunku do wpłat (unikatowy alias do rachunku głównego) oraz numer rachunku nadawcy (czyli konta z którego klient inicjuje przelew do nas).
Taki mechanizm automatyzuje zwroty do klienta. Korzystając z webservice definiujemy przelewy na podstawie potwierdzonych korekt w systemie ERP i nie musimy angażować działu finansowego/ księgowości.
Metody i workflow można także wykorzystać projektując system obsługi zwrotów gdy klient płacił za pobraniem i nie jest nam znany numer rachunku do zwrotu. W takim przypadku system ERP może wysłać wiadomość e-mail z linkiem do strony www na której klient poda numer zamówienia/ faktury a także swój numer rachunku do zwrotu środków.

Czy każdy bank ma ten sam zakres usług SIMP ?

– kiedy zapytałem kilka czołowych banków w Polsce o SIMP i przedstawiłem kilka use case-ów otrzymałem niezadowalające odpowiedzi. Tzn., wygenerować alias do rachunku głównego i przypisywać aliasy do kontrahentów mogę bez problemu. Natomiast gdy pytałem o możliwość zlecenia przelewu na podstawie korekty w systemie ERP i wywołania metody, która pobierze dane z karty kontrahenta w ERP i zainicjuje przelew wychodzący przez webservice okazywało się, że tylko jeden z 3 banków z którymi rozmawiałem rozumie potrzeby biznesu, ma takie funkcjonalności i udziela merytorycznych odpowiedzi bez pośrednictwa opiekuna klienta w banku.

SIMP – co warto wiedzieć

W każdej Organizacji układanie procesów księgowych w e-commerce jest inne ponieważ innymi kryteriami kieruje się dział finansowy. Co przez to rozumiem. Jeśli dyrektor finansowy nie zgodzi się na to, aby BOK sklepu internetowego na podstawie korekty w systemie ERP automatycznie inicjował przelew bez potwierdzenia księgowej i tak nie unikniemy procesu kontroli procesu przez człowieka.

Do wdrożenia procesu generowania polecenia przelewu na podstawie korekty w systemie ERP potrzebujemy pomocy Integratora, który musi zabezpieczyć system ERP przed wielokrotnymi zwrotami na podstawie korekty (system musi sprawdzać, czy korekta była edytowana po zatwierdzeniu i pozwalać na wygenerowanie polecenia zwrotu tylko 1 raz lub opóźniać go np. o 6 godzin na wypadek gdyby pracownik się pomylił i edytował korektę)

Uważam, że szybkie zwroty środków dla zamówień realizowanych za pobraniem dzięki SIMP i automatyzacji mogą być przewagą konkurencyjną, szczególnie jeśli sprzedajemy produkty o wartości co najmniej kilkuset złotych.

Może Cię również zainteresować

Zobacz również

Marketplace czy sklep internetowy ?
19 stycznia 2022
Strategia
Marketplace czy sklep internetowy ? Temat artykułu trochę kontrowersyjny a zdania uczonych podzielone 🙂 Przedstawię swoje stanowisko oraz porównam wady i zalety 2 modeli sprzedaży.
Jak uruchomić e-commerce z perspektywy producenta ?
18 grudnia 2021
Strategia
Z perspektywy producenta uruchomienie e-commerce wymaga szerszego spojrzenia niż standardowy projekt dla resellera oraz wybrania modelu lub modeli dystrybucji. Najważniejsze aspekty jakie warto prz...
Shoper czy Magento?
17 grudnia 2021
Infrastruktura
Shoper i Magento to 2 oprogramowania do prowadzenia sklepu internetowego z którymi mam największe doświadczenie dlatego skoncentruję się właśnie na nich i podzielę się spostrzeżeniami jakie są ich ...
Jak przygotować organizację do wdrożenia platformy b2b?
11 grudnia 2021
Strategia
Wdrożenie platformy e-commerce b2b potrafi pochłonąć duże budżety (duże dla mnie to powyżej 500 000 zł netto). Samo oprogramowanie to jeszcze nie wszystko. W sprzedaży b2b liczy się zaangażowanie c...
6 wskazówek dla początkującego e-commerce
11 grudnia 2021
Strategia
Jeżeli nie chcesz szukać odpowiednich książek, podcastów czy materiałów na YouTube aby ugruntować wiedzę jak dobrze przygotować się do uruchomienia e-commerce ten artykuł jest pigułką wiedzy dla Ci...