Shoper i Magento to 2 oprogramowania do prowadzenia sklepu internetowego z którymi mam największe doświadczenie dlatego skoncentruję się właśnie na nich i podzielę się spostrzeżeniami jakie są ich wady i zalety.
Podstawowa różnica to oczywiście rodzaj oprogramowania i … koszt wdrożenia 🙂

Shoper

Shoper – oprogramowanie SaaS (Software as a service) czyli oprogramowanie jakie usługa. Oznacza, że płacąc miesięczny abonament otrzymujesz dostęp do wskazanych funkcjonalności. Sklep możesz uruchomić dosłownie w kilka minut. W ramach sklepu otrzymujesz hosting zatem nie martwisz się o serwer (przynajmniej przy starcie projektu e-commerce). 

 

Niewątpliwe zalety shopera to:

 • dobrze zoptymalizowany kod pod SEO
 • szerokość aplikacji publikowanych przez zewnętrzne firmy programistyczne w ramach Shoper App Store
 • przyjazny interfejs panelu administracyjnego
 • przyjazna dla użytkownika ścieżka koszyka zakupowego
 • dostęp do szablonów graficznych poniżej 500 zł netto

Kilka lat temu można było za naprawdę bardzo rozsądną cenę ok.  1 200 zł netto kupić licencję samodzielną shopera i modyfikować ją bez żadnych ograniczeń. Stety bądź niestety Dream Commerce, który jest właścicielem Shopera i w tym roku przejął Shoplo zdecydował o zakończeniu sprzedaży licencji i aktualnie dostępna jest tylko wersja abonamentowa.

Dla bardziej wymagających użytkowników shoper przygotował pakiet Premium w ramach którego za dodatkową opłatą otrzymujemy szybszy support techniczny, wielomagazynowość i lepszy serwer. Nie testowałem tej usługi więc nie mogę jej ocenić. Pracowałem natomiast z klientami, którzy wykorzystywali wsparcie premium i rozwijali swoje e-biznesy.

Warto również dodać, że w szablonach graficznych, aplikacjach i dodatkach do Shoper-a wyspecjalizowały się 2 polskie firmy: Maxsote i Webcoders, która na swojej stronie shopgadget.pl oferuje 4 ciekawe szablony graficzne, w tym 2 premium.

 

Skoro mowa o zaletach to wymieńmy również wady:

 • oprogramowanie “pudełkowe” czyli otrzymujemy to co oferuje i zapewni w przyszłości producent 🙂
 • brak możliwości edycji kodu źródłowego
 • brak możliwość przeniesienia sklepu na własne serwery np. AWS
 • ograniczone możliwości rozbudowy sklepu (jesteśmy “skazani” na możliwości aplikacji zewnętrznych, które są autoryzowane przez zespół DreamCommerce)
 • brak możliwości przebudowy UX do aktualnych trendów (szczególnie mobile)
 • zbyt duża ilość aplikacji może powodować wolniejsze działanie sklepu
 • dość wysokie koszty wdrożenia jeśli zdecydujemy się na indywidualny szablon graficzny z naciskiem na UX i mobile (indywidualne podejście do wdrożenia to budżet nawet 20 tys. zł netto wzwyż)
 • domyślny widok zestawów produktów na karcie produktu wygląda jak lista wariantów i w mojej jest to aspekt do poprawy

Dla kogo jest Shoper ?

Z pewnością dla małych i średnich firm, które startują w e-commerce i nie mają milionowych budżetów, choć i dla większych nie będzie to żadna ujma na honorze. Shoper to dopracowane i stabilne oprogramowanie na którym spokojnie można osiągnąć kilkanaście milionów obrotu rocznie. Gdy osiągniemy “sufit technologiczny” a e-biznes będzie się stabilnie rozwijać i osiągać założenia rentowności możemy przenieść się na oprogramowanie OpenSource lub rozwiązania dedykowane (których zwolennikiem nie jestem).

Jaki budżet jest potrzebny aby z powodzeniem uruchomić sklep na shoperze ?

Poniżej przedstawiam listę dodatków, które wykorzystałbym gdyby stało przede mną zadanie uruchomienia sklepu, który ma być gotowy na pozyskiwanie pierwszych klientów i stabilny wzrost obrotów w ciągu 2-3 lat.

 • abonament platynowy lub diamentowy w zależności od ilości produktów ok. 300 zł netto rocznie (zakup w promocji za cały rok z góry)
 • szablon graficzny Infinity Pro lub Hammer (dla branż technicznych) 699 zł netto
 • aplikacja przyjazne adresy URL subskrypcja na 12 miesięcy 299 zł netto
 • sugestie wyszukiwarki PRO subskrypcja na 12 miesięcy 262 zł netto
 • licznik czasu wysyłki subskrypcja na 12 miesięcy 262 zł netto
 • kategorie obrazkowe subskrypcja na 12 miesięcy 330 zł netto
 • licznik sprzedanych sztuk subskrypcja na 12 miesięcy 270 zł netto
 • licznik kwoty do darmowej wysyłki 170 zł netto
 • wybór koloru ze zdjęcia (jeśli w Twojej branży dany produkty ma warianty kolorystyczne) 670 zł netto

Powyższe ceny są obowiązujące na dzień pisania niniejszego artykułu i mogą ulec zmianie. Z powyższych danych wynika, że rozsądny budżet na uruchomienie sklepu z w/w dodatkami wynosi:

 • oprogramowanie i szablon sklepu jednorazowo: 999 zł netto
 • dodatki do sklepu opłacane jednorazowo: 840 zł netto
 • dodatki do sklepu w subskrypcji na 12 miesięcy 1 423 zł netto
 • domena 1 zł netto (częste promocje)
 • certyfikat SSL: 89 zł netto

Razem: 4 775 zł netto

Opłaty w kolejnym roku za 12 miesięcy to pełny koszt domeny (za PL średnio 99 zł netto) oraz dodatki w modelu subskrypcyjnym i abonament sklepu, który może już nie być w promocji ale można go opłacać miesięcznie. Na kolejny rok bezpiecznie jest przyjąć budżet 3 765 zł netto.

Uśredniając: miesięczny koszt sklepu na shoperze w pierwszym roku to 397,91 zł netto a po 12 miesiącach 313,75 zł netto.

Należy z tego miejsca podkreślić, że przeanalizowaliśmy koszty uruchomienia sklepu i decyzję o wyborze gotowe szablonu graficznego bez żadnych poprawek a przed nami jeszcze inne systemy z którym musimy zintegrować sklep oraz aplikacje wspierające sprzedaż i zaufanie do niego.

Shoper – podsumowanie

Nie bez powodu wybrałem Shopera, ponieważ jest to oprogramowanie na którym kilkukrotnie odniosłem sukces przy uruchomieniu projektów e-commerce. Sam panel jest dość intuicyjny i zapewnia sporą elastyczność w samodzielnym osadzaniu różnych skryptów (jeśli ktoś nie lubi google tag managera). Z uwagi na to, że są to moje odczucia subiektywne to obiektywnie wg. raportu Senuto E-commerce w Polsce 2021 na stronie 227 możemy dowiedzieć się, że Shoper zajmuje 3 miejsce w rankingu oprogramowania najczęściej wybieranego do prowadzenia sklepu internetowego w Polsce. Co ciekawe na podium jest to jedyny SaaS ponieważ miejsce pierwsze wywalczyło WooCommerce a drugie PrestaShop, obydwa zaliczane do oprogramowania OpenSource. Dodając do ilości instancji shoper ilość sklepów na przejętym Shoplo łączne wartości ilości sklepów w pierwszej trójce są naprawdę bardzo wyrównane.

Decydując się na Shopera z budżetem ok. 5 000 zł netto możesz uruchomić sklep z przyjazną grafiką, dobrymi uniwersalnymi dodatkami. Masz również pewność, że podobnego wyboru dokonali inni dzięki czemu Shoper jest jedynym oprogramowaniem SaaS w pierwszej trójce raportu, który wybrałem jako obiektywny punkt odniesienia.

Magento

Magento jest oprogramowaniem Open Source czyli na bezpłatnej publicznej licencji dzięki której wpływ na rozwój tego rozwiązania ma społeczność programistów na całym świecie. W ostatnich latach Magento zostało kupione przez Adobe oferując nadal bezpłatną licencję Community oraz płatną z wsparciem od Adobe – Magento Commerce. Nad samą licencją nie będziemy się dalej rozwodzić. Najważniejsze są 2 aspekty: możesz otrzymać licencję bezpłatną i bez żadnych ograniczeń implementować swoje oczekiwania wobec platformy lub wykorzystać licencję płatną.

Zalety Magento:

 • nieograniczone możliwości modyfikowania całego kodu sklepu
 • możliwość pełnej customizacji
 • obsługa wielu sklepów z jednego panelu administracyjnego (multistore)
 • po okresie uruchomienia i testach stabilne oprogramowanie

Wady Magento:

 • przestarzały nienowoczesny panel administracyjny
 • skomplikowany panel administracyjny wynikający z możliwości jakie daje to oprogramowanie
 • duże zapotrzebowanie na moc obliczeniową i serwery z podziałem na bazodanowe i aplikacyjne
 • wyższe koszty prac programistycznych niż np. PrestaShop z uwagi na trudniejszy kod i większe nakłady czasowe na wprowadzenie nawet prostych z pozoru zmian

Dla kogo jest Magento ?

Niewątpliwie jest to rozwiązanie dla dużych graczy i skomplikowanych case-ów biznesowych. Magento najczęściej jest wykorzystywane jako jedna platforma obsługująca klientów b2b i b2c z osobnymi widokami kart produktowych, dedykowanymi politykami cenowymi i regułami promocji.

Barierę wejścia średniej wielkości projektu (w bardzo dużym uogólnieniu) przez firmę z doświadczeniem i dobrym portfoilo to budżet często co najmniej 300 000 zł (wdrożenie b2c). Oczywiście w google można znaleźć agencje z reklamą platformy za 20 000 zł ale umówmy się, że Magento nie jest wyborem dla podstawowych sklepów tylko świadomych graczy omnichannel i producentów z globalną sprzedażą.

Biorąc pod uwagę przestarzały panel często w projekcie Magento jednocześnie jest uruchamiany PIM (product information management) jako osobny system do zarządzania ofertą produktową w wielu językach i kanałach sprzedaży. 

Magento zapewnia również pełne wsparcie silników wyszukiwania takich jak m.in. elastic  search gdzie wyniki zapytania bazy produktów liczącej np. 700 000 SKU zwróci w czasie poniżej 1 sekundy. 

Najczęściej wybieranym hostingodawcą w Polsce jest nieśmiertelna Centuria z uwagi na duże doświadczenie w zapewnieniu odpowiedniej infrastruktury serwerowej choć ja z powodzeniem mogę polecić pełen profesjonalizm firmy LH kierowanej przez Pana Marka Panek, który błyskawicznie reagował na każde moje zgłoszenie i zawsze był w sytuacjach gdy tego potrzebowałem.

Magento z powodzeniem jest też wdrażane na AWS gdy chcemy mieć pewność automatycznego przeskalowania zasobów serwerowych w pikach sprzedażowych bez konieczności estymowania jakie wyższe obciążenie będzie musiał wziąć na siebie serwer w dni takie jak Black Friday, Walentynki, Cyber Monday czy akcje promocyjne wsparte kampanią w telewizji.

Jaki budżet jest potrzebny aby uruchomić sklep na Magento ?

To pytanie w kontekście Shopera nie jest takie trywialne bo musimy przygotować brief w którym opiszemy wymagania biznesowe jakie ma realizować platforma. Najczęściej w projekcie na tym etapie projektowana jest szyna danych, która zapewnia komunikację z innymi systemami w infrastrukturze takimi jak m.in. PIM i system ERP. 

Projekty są najczęściej realizowane w tzw. Scrumie (metodyka zwinna) gdzie rozliczamy się za przepracowany czas zespołu po stronie softwareHouse (T&M – time and material). Sama stawka może różnić się w zależności od poziomu dopasowania programistów do złożoności projektu jak również faktu, czy wybieramy “taniego” dostawcę czy z “średniej półki” a może z bardzo dużym doświadczeniem w dużych wdrożeniach lub sięgamy po “najwyższą półkę” i wybieramy softwarehouse, który jest licencjonowanym partnerem Magento. Gdy miałem wybrać dostawcę dla mojego projektu kryteria wyboru były dość rozbudowane a wybór najlepszego Partnera wcale nie taki oczywisty 🙂

Wracając do pytania z nagłówka akapitu na początku artykułu podałem kwotę 300 000 zł natomiast jest to bardzo indywidualne i zależy od tego co tak naprawdę potrzebujemy i jak patrzymy na projekt.

Magento – podsumowanie

Magento jest wyborem dla dużych i skomplikowanych projektów w których chcemy mieć pełną elastyczność oraz dysponujemy odpowiednim budżetem. Musimy być świadomi wad jakie ma to oprogramowanie i dobrze przemyśleć jak dzięki niemu będziemy wykorzystywać przewagę konkurencyjną jaką jest technologia. Zdarzały się przypadki, że projekt biznesowo nie był do udźwignięcia i klient migrował np. na Shopify, które jest co prawda SaaSem ale o globalnym standardzie. 

W projekcie Magento na pewno będziemy uruchamiać 3 środowiska pracy: testowe, preprodukcyjne i produkcyjne.

Na testowym będą wgrywane nowe funkcjonalności do przetestowania. Na preprodukcyjnym zostaną wydane feature-y w celu zweryfikowania czy nie generują błędów na kopii środowiska produkcyjnego a produkcyjne to wersja oprogramowania na której nasz biznes może się monetyzować.

Z zespołem developera będziemy pracować w Asanie lub Jira i nie ominiemy tygodniowych spotkań podsumowujących. 

Myśląc o Magento musimy mieć na uwadze rozwój oprogramowania i pakiety godzin na usuwanie błędów i wdrażanie nowych funkcjonalności. Trzeba te kwestie zaadresować odpowiednią umową. 

W przypadku gdy nie będziemy zadowoleni z jakości pracy wybranego softwareHouse mamy możliwość migracji do innego dostawcy. Należy natomiast pamiętać, że jeśli nie wymagaliśmy dokumentacji kodu i komentarzy w kodzie, proces przejścia nie będzie zero-jedynkowy natomiast będzie możliwy. Jest to na pewno dużo lepsze rozwiązanie niż przejście z systemu dedykowanego gdzie decydując się na rozstanie budujemy nasz sklep praktycznie od zera.

Z Magento spotykam się w projektach gdzie mamy złożone struktury klientów z wielopoziomowymi cennikami oraz dedykowaną platformę e-commerce i myślenie o sprzedaży globalnej. Uruchamiając Magento w Polsce z powodzeniem uruchomimy je w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytani czy Stanach Zjednoczonych.

Może Cię również zainteresować

Zobacz również

Jakie oprogramowanie sklepu wybrać ?
4 sierpnia 2022
Infrastruktura
Baselinker to system, który znają chyba wszyscy w e-commerce. Umożliwia integrację wielu systemów i automatyzację procesów. Oferowany jest w modelu SaaS a wysokość abonamentu jest uzależniona od il...
Jak wykorzystać Baselinkera ?
20 stycznia 2022
Infrastruktura
Baselinker to system, który znają chyba wszyscy w e-commerce. Umożliwia integrację wielu systemów i automatyzację procesów. Oferowany jest w modelu SaaS a wysokość abonamentu jest uzależniona od il...
Shoper czy Magento?
17 grudnia 2021
Infrastruktura
Shoper i Magento to 2 oprogramowania do prowadzenia sklepu internetowego z którymi mam największe doświadczenie dlatego skoncentruję się właśnie na nich i podzielę się spostrzeżeniami jakie są ich ...